przewodnicy po Krakowie na facebookuAktualne promocjeTour guide systems

Przewodnik po Krakowie i jego zabytkach

Plac Matejki
przewodnik po Krakowie zwiedzanie Placu Matejki

Plac Mariacki jest częścią dawnego rynku miasta satelitarnego wobec Krakowa Florencji (obecnia części Krakowa, czyli Kleparz) W 1910 roku pośrodku placu ulokowano pomnik króla Waładysława Jagiełły nazywany Pomnikiem Grunwaldzkim. Fundatorem pomnika był Ignacy Paderewski, a wykonawcą Antoni Wiwulski. Oprócz króla Władysława Jagiełły w skład pomnika wchodzi grupa nastepujących rzeźb: kisąże Witold, pokonany mistrz Zakon Krzyżackiego Ulrich von Jungingen, grupa rycerzy polskich oraz litewskich. Z tyłu pomnika przed drugą wojna swiatową słata figura oracza, obecnie chłop zrywający pęta. W pobliżu pomnika na dwóch małych skwerkach leżą fragmenty dawnego pomnika zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej.

Barbakan

Barbakan w KrakowieBarbakan nazywany jest, także Krakowskim Rondlem. Został wybudowany w roku 1498 (według innych źródeł: 1499 lub 1500) na pewno z inicjatywy króla Polski Jana Olbrachta (niezwykle obawiającego się najazdu tureckiego na Polskę). To niezwykła budowla o niewielich rozmiarach: średnica zewnęrzna ponad 30 m, wewnętrzna 24 m. Grubość dolnych murów ponad 3,5 metra górnych kondygnacji tylko 1,5 metra. Ilośc kondygnacji wartowniczych 4, ilośc otworów strzelniczych ponad 140. W Barbakanie były stanowiska na broń strzelecką: mało i średniokalibrową. Stanowiska na działa znajdowało się kilkadziesiat metrów dalej od Rondla Krakowskiego na dachu arsenału miejskiego. Szczyt budowli wieńczy siedem wieżyczek obserwacyjnych. Barbakan był otoczony fosą wodną o szerokości około 25 m. Na murze Rondla tablica upamiętniająca legendarny czyn rzemieślnika krakowskiego - Marcina Oracewicza, który w roku 1768 nabiwszy garłacz guzem od żupana, zastrzelił dowódcę wojsk rosyjskich Panina. Ta niepozorna budowla przez kilkaset lat spełniała doskonale swoje zadanie obronne, nigdy nie zawiodła obrońców Krakowa, nawet szwedzi nie próbowali w XVII wieku zaatakować Krakowa od strony ulicy Floriańskiej uważając, że ta niepozrona budowla uniemożli im zdobycie Krakowa od strony Kleparza. Zaatakowali Kraków od strony Kazimierza.

Brama Floriańska - mury obronne Krakowa.

Brama Floria%uFFFDska w KrakowieCałe miasto było od XIII wieku otaczane murami obronnymi, bramami, basztami i rondlami. Najstarsza krakowska brama Mikołajska została wybudowana w roku 1289 r. A brama Floriańska w latach 1300-1307. Nad bramą wznosi się baszta Kuśnierzy. Na baszcie od strony miasta można zobaczyć barokową płaskorzeżbę św. Floriana - patrona Krakowa. Od strony Barbakanu w połowie wysokości wieży można spostrzec orła piastowskiego zaprojektowanego przez Jana Matejkę. Wysokośc wiezy 35 m. Na I piętrze znajduje się kaplica Czartoryskich. W przejściu ołtarzyk Matki Boskiej Piaskowej.

Kościół Mariacki

Ukośne położenie względem rynku świadczy, że jest to budowla pochadząca sprzed okresu lokacyjnego, czyli sprzed roku 1257. Przy kościele dwie wieże. Pierwsza to hejnalica (mariacka). Wieża obserwacyjno-obronna, gotycki drapacz chmur, najwyższa budowla w Krakowie (81 m wysokości) przez kilkaset lat. Druga wieża to dzwonnica. We wnętrzu słynny ołtarz Wita Stwosza. Największy poliptyk gotycki w Europie o wymiarach 13x11 m wyrzeźbiony przez Wita Stwosza w lipowym drewnie w latach 1477-89. W czasie II wojny światowej został rozebrany i wywieziony przez hitlerowców i odnaleziony po wojenie w jednym z zamków pod Norymbergą. W szafie ołtarzowej scena przedstawiająca Zaśnięcie Najświętszej Panny Marii oraz tzw. Złotą Legendę. Razem w ołtarzu wyrzeźbiono około 200 figur, najmniejsze są wielkości małego palca dłoni, największe mają wysokośc ponadnaturalną 2,80 m.

Sukiennice

Najstarszy piętrowy hipermarket w Polsce działa od roku 1257. Na parterze handlowano suknem (obecnie są tutaj kawiarnie i kramy z pamiątkami). Na pierwszym piętrze handlowano drobnymi przedmiotami (metalowymi, glinianymi, drewnianymi itp), obecnie jest tutaj Galeria Malarstwa Polskiego z XIX wieku. Budynek ma długość 100 m. Pierwotnie były tutaj dwa rzędy wozów z materiałami zamykane na noc i strzeżone. W roku 1300 kramy pzykryto dachem i uniezależniono od warunków atmosferycznych. Po pożarze w roku 1555 Sukiennice przebudował Jan Maria Padovano. Wtedy własnie powstała bardzo charakterystyczna attyka. Kilkadziesiąt lat później Santi Gucci wyrzeźbił maszkarony. Wyborażają one ludzkie głowy: skrzywione, zdeformowane przez cierpienie, symbolizujące podobno wszelkie przywary ludzkie.

Ratusz Krakowski

To pozostałość dawnego średniowiecznego ratusza. Pierwszy budynek został wybudowany już w XIII w. W 1383 r. zakończono budowę wieży i przykryto ją hełmem. W roku 1686 r wieza otrzymała nowy barowky hełm a dla wzmocnienia murów od strony zachodniej potężną szkarpę. W podziemach wieży ratuszowej znajdowała się Piwnica Świdnicka, gdzie serwowano najlepsze piwo w mieście a w izbie obok znajdowała sie sala tortur, więzienie i izba przesłuchań.

Dzielnica Uniwersytecka - Collegium Maius

Collegium Maius w KrakowieCollegium Maius to najstarszy zachowany budynek uniwersytecki w Polsce. Akademia Krakowska funkjonuje w jego wnętrzach już od roku 1400. Od roku 1860 do II wojny światowej miała tutaj swoją siedzibę Biblioteka Jagiellońska. Budynek tworzy zamknięty dziedziniec cześciowy otoczony gotyckimi krużgankami z bardzo interesującym sklepieniem kryształowym. Obecnie w budynku nie odbywają się zajęcia akademickie a gmach jest siedzibą Muzeum Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz znajduję się tutaj reprezentacyjne sale uniwersyteckie.

Kościół Franciszkanów

ko%uFFFDci%uFFFD%uFFFD Franciszkan%uFFFDw w KrakowieKościół i klasztor zosłat ufundowany przez Bolesława Wstydliwego 20 lat przed lokacją Krakowa. Po najazdach tatarskich kościół odbudowano a ukończono w roku 1269 na charakterystycznym i rzadko spotykanym w Polsce planie krzyża greckiego. Po Wielkim Pożarze Krakowa (rok 1850)wnętrze kościoła zostało odnowione i posiada obecnie malowidła i witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego. Jest to największe (powierzchniowo) dzieło krakowskiego artysty. Najcenniejsze dzieło sztuki, które możemy tam oglądać to witraż Bóg Ojciec, uważany za największe dzieło sztuki, które powstało na przełomie wieków XIX i XX nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Kościół św. Piotra i Pawła

ko%uFFFDci%uFFFD%uFFFD w. Piotra i Paw%uFFFDa w KrakowieNajstarszy barokowy kościół wybudowany na terenie współczesnego obszaru Polski. Został wzniesiony pod patronatem króla Polski Zygmunta III Wazy. Plan kościół i fasada jest wzorowana na kościele rzymskim il Gesu. Wnętrze kościoła zdobi dekoracja stiukowa wykonanana przez rzeźbiarza włoskiego Jana Falconiego. Przed kościołem zespół rzeźb przedstawiających 12 apostołów zaprojektowany przez Daniela Heela

Katedra Wawelska

Katedra Wawelska w KrakowieNajważniejszy kościół w Polsce - Katedra Wawelska. Tutaj polscy królowie byli koronowani od roku 1320 (pierwszy Władysław Łokietek) do roku 1734 (ostatnia koronacja August III Sas). Tutaj znajduję się największy w Polsce (i na świecie) cmentarz polskich władców (królów i książąt). Pochowani są we wnętrzu katedry w sarkofagach lub w Kryptach Królewskich. Tutaj, także pośrodku kościoła jest mauzoleum-grób patrona Polski św. Stanisława nazywany Ołtarzem Ojczyzny (Ara Patriae).

Pałac Królewski

Największy pałac Krakowa. Wybudowany przez włoskich architektów Franiciszka Florentczyka i Bartolomea Berecciego jest najstarszym pałacem renesansowym wybudowanym w Polsce. Był prawzorem według, którego możnowładcy polscy budowali swoje rezydencje: Krasiczyn, Pieskowa Skała, Ogrodzieniec, Baranów Sandomierski. Najbardziej charakterystyczną cechą pałacu są arkadowe krużganki (czyli tak naprawdę zewnętrzne, ozdobne klatki schodowe). Na parterze pałacu były ulokowane pomieszczenia gospodarcze: kuchnie, Skarbiec, Zbrojownia. I piętro to część mieszkalno-hotelowa czyli Apartamenty Królewskie. Tutaj mieszkał król, królowa i dworzanie i goście zaproszeni przez króla. Piano nobile czyli II piętro to kondygnacja reprezentacyjna. Znajdowały się tutaj pomieszczenia, w których obradował sejm i senat Rzeczypospolitej.

Zaloguj